Animeye Yeni Başlayanlar İçin Mutlaka İzlemeniz Gereken AnimelerAnime Adı: Afro Samurai
Türü: Aksiyon, Macera, Samuray
Bölüm Sayısı: 5
Yapım Yılı: 2007
Özet: Alternatif bir gerçeklikte Japonya halen feodal bir yapıyla yönetilmektedir. Aşırı gelişmiş bilim ve tekniğe rağmen sosyal hayat tarihin bu döneminde takılı kalmıştır. Samuraylar, ninjalar ve rahipler; robotlar, cyborglar ve nice uygunsuz yaratımla birlikte Japon topraklarını kana bulamaktadır. Bu tuhaf ve kırılmış gerçeklikte, Afro adında küçük bir çocuk babasının bir düelloda vahşi bir şekilde katledilmesine şahit olur. Efsaneye göre babasının taşıdığı "1 Numara"lı kafa bandı insanlara tanrısal özellikler bahşetmektedir. Ancak,"1 Numara" ile dövüşme hakkı, hiyerarşik olarak, yalnızca \"2 Numara\"lı kafa bandının sahibine aittir. Afro babasının ölümü ile yeni "1 Numara"nın doğumuna tanıklık eder. Bu andan itibaren yalnızca intikam için yaşayan Afro, kan, vahşet ve yıkım dolu bir yaşamın ardından "2 Numara"lı kafa bandını ele geçirir. Ancak, her kafa bandı sahibine büyük bir lanet yüklemektedir; zira, "1 Numara"ya ulaşabilmenin yolu "2 Numara"yı öldürmekten geçmektedir. Afro, "1 Numara"ya giden yolunda kendi kafa bandına sahip olmak isteyen sayısız rakip ile mücadele etmek zorunda kalacaktır. Afro'yu geride bıraktığı vahşetin de ötesinde bir yıkım beklemektedir

Anime Adı: Akame ga Kill!
Türü: Aksiyon, Macera, Fantastik
Bölüm Sayısı: 24
Yapım Yılı: 2014
Özet: Tatsumi iddialı bir şehir eşkıyasıdır ama yine de iyi eğitimli bir dövüşçüdür. O ve iki yoldaşı göçebe kasabalarından ayrılarak, arkadaşlarını ve ailelerini rahatlatmak amacıyla yetkililer tarafından onlara dayatılan fahiş vergilerden kurtulmanın bir yolunu bulmak için İmparatorluk Şehri\'ne doğru yola çıkarlar. İmparatorluk Şehri doğaüstü kaynaklardan beslenen akla hayale gelmeyecek şekilde kötülük ve yozlaşmışlıklarla doludur. Tatsumi şehre ulaşır ulaşmaz dolandırılır ve kısa zamanda neredeyse her şeyini kaybeder ama kendini beklenilmedik bir suikastçı gurubunun içinde bulur.

Anime Adı: Another
Türü: Gizem, Korku, Okul, Gerilim
Bölüm Sayısı: 13
Yapım Yılı: 2012
Özet: 1998 ilkbaharında Sakakibara Kouichi isimli bir genç farklı bir okula nakil olarak gider ve gider gitmez de sınıfında hissettiği korku dolu atmosfer karşısında bir takım şüpheler beslemeye başlar. Özellikle de göz bandı takan, kendini herkesten soyutlamış gibi duran, kendi köşesinde hep resimler çizen, güzel mi güzel Mei Misaki isimli kız ilgisini fazlasıyla cezbetmiştir… Tabii bilmediği şeyler vardır.


Anime Adı: Ajin
Türü: Macera, Korku, Gizem, Seinen, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 13
Yapım Yılı: 2016
Özet: Ajinler ölemeyen insanlardır... 17 yıl önce ilk olarak Afrika'da savaş alanında görüldükten sonra, toplum içinde bu türe ait birçok kişi keşfedilir. Çok nadir olduklarından, hükümetler onlardan birini bulup getirene büyük miktar ödül verirler. Ve sürekli üstlerinde araştırma yaparlar. Günümüzde ise liseli bir genç, sıradan bir yaz tatili beklerken hayatı hiç ummadığı bir şekilde değişir...


Anime Adı: Ansatsu Kyoushitsu
Türü: Aksiyon, Komedi, Okul, Shounen, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 22
Yapım Yılı: 2015
Özet: Ay'ı yok eden ahtapot kılıklı canavar, yok etme sırasının "Dünya"da olduğunu beyan etmiş ve belirlediği bir tarihe kadar "Kendisini öldürebilmeleri" için zaman tanımıştır. Bu süre içerisinde özel "Suikastçiler Sınıfı" kurulmuş ve bu ahtapot kılıklı canavar öğretmen olarak "Kendisini öldürebilmeleri" için öğrencilere rehberlik etmeye başlamıştır. Suikastçiler sınıfının tek bir amacı vardır; Kendi öğretmenleri olan "Sensei"ye suikast kurup onu öldürmektir.


Anime Adı: Berserk
Türü: Aksiyon, Macera, Şeytanlar, Dram, Fantastik, Korku, Romantizm, Doğaüstü, Askeri, Seinen
Bölüm Sayısı: 25
Yapım Yılı: 1997
Özet: Özet Midland Krallığı eski güzel günleri arar hale gelmiştir. Ülkenin hiç bir yerinde hiç bir şey eskisi gibi huzurlu ve bereketli değildir. Tüm bu karmaşanın arasında bir silahşör ortaya çıkar ve ülkenin kralını ve taraftarlarını öldüreceğini söyler. Gatts(Guts), insanüstü bir güce ve dev bir kılıca sahip bu silahşör, Griffith önderliğindeki paralı askerler grubu olan "Band of Hawks"a katıldığı dönemi ve sonrasını hatırlamaya başlar.

Anime Adı: Black Bullet
Türü: Aksiyon, Gizem, Bilim-Kurgu, Seinen
Bölüm Sayısı: 13
Yapım Yılı: 2014
Özet: İnsanoğlu, 2021 yılında parazitik bir virüs olan Gastrea'ya yenik düştü ve Gastrea'yı bastırabilen, Varanuim monolitinden oluşan duvarların içinde yaşamaya mahkum edildi. Sonrasında ise, doğuştan Gastrea virüsü ve virüsün getirdiği insan üstü güçlere sahip olan ve onları kontrol edebilen kız çocukları, "Lanetli Çocuklar" keşfedildi. Sivil Güvenliklerin, Gastrea'ya karşı savaşmak için kurduğu iki kişilik gruplarda bir Öncü yani lanetli çocuklardan birisi, bir de Destekçi, lanetli çocukları yönlendirmekle görevli birisi bulunur. Savaştan on yıl sonra, bir lise öğrencisi olan ve aynı zamanda çocukluk arkadaşı Kisara Tendo\'nun Tendo Sivil Güvenlik Şubesi\'nde bir Destekçi olan Rentaro Satomi, Öncü\'sü Enju Aihara ile Tokyo bölgesinin yok oluşunu engellemek üzere gizli bir göreve atanır.

Anime Adı: Bleach
Türü: Aksiyon, Komedi, Shounen, Süper-Güç, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 366
Yapım Yılı: 2004
Özet: Lise öğrencisi Kurosaki Ichigo yaşıtlarına benzemiyordu; çünkü hayaletleri görebiliyor ve onlarla iletişim kurabiliyordu. Bir gün kendisi ve ailesi Hollow denilen kötü ve aç ruhlardan birinin saldırısına uğrayınca hayatı tamamen değişir. Görevi, iyi ruhları "cennet" olarak bilinen Soul Society'e göndermek ve Hollowları kötülüklerden arındırmak olan Shinigami (ölüm tanrısı) Kuchiki Rukia onları korumaya çalışırken ağır şekilde yaralanır ve güçlerini Ichigo'ya verir. Böylece, bir Shinigami olarak, Ichigo'nun yaşayanların ve ölülerin dünyasındaki dengeyi koruma mücadelesi başlamış olur.

Anime Adı: Blood Lad
Türü: Komedi, Şeytanlar, Vampir, Doğaüstü, Seinen
Bölüm Sayısı: 11
Yapım Yılı: 2013
Özet: Staz, cehennemin doğu bölgesinin vampir lideridir, ama insan kanını pek sevmemektedir. İnsan kanı yerine Japon kültürüyle ilgilenen çaresiz bir otakudur. Cehenneme kaza eseri Yanagi Fuyumi isimli genç bir japon kızı düştüğünü duyunca yerinde duramaz. Ne yazık ki Staz bölgesine giren davetsiz bir misafirle uğraşırken, zavallı Fuyumi bir yaratık tarafından öldürülüp hayalete dönüşmüştür. Çaresiz Staz Fuyumi'ye bir yolunu bulup onu tekrar yaşama döndüreceği üzerine yemin eder. teknoanne.com

Anime Adı: Boku dake ga Inai Machi
Türü: Psikolojik, Seinen, Doğaüstü
Bölüm Sayısı: 12
Yapım Yılı: 2016
Özet: Sürekli bir mücadele içerisinde olan manga yazarı Satoru Fujinuma\'nın kendini ifade etme korkusu yakasını bırakmamaktadır. Ancak, ölümlerin ve felaketlerin gerçekleşmesini engellemeyi başarana kadar zamanda tekrar tekrar geriye gitmesini sağlayan doğaüstü bir yeteneği vardır. Bir gün, katil olarak tanınmasına sebep olacak bir olaya karışır. Kurbanı kurtarmasına rağmen, bir anda kendini sınıf arkadaşı Kayo Hinazuki kaybolmadan bir ay öncesine, ilkokul zamanlarına geri gönderir. Şimdi ise, Satoru yeni bir amaç içerisindedir: Kayo\'yu kurtarmak ve kaybolmasının ardındaki sır perdesini kaldırmak. teknoanne.com

Anime Adı: Boku no Hero Academia
Türü: Aksiyon, Komedi, Okul, Shounen, Süper-Güç
Bölüm Sayısı: 13
Yapım Yılı: 2016
Özet: Küçük yaşından beri eşsiz süper güçleri olan sınıf arkadaşları tarafından zorbalık edilen Midoriya Izuku, herkesin eşit doğmadığının farkına varır. Izuku, hiçbir eşsiz gücü olmadan doğan nadir kişilerden biridir. Bu, Izuku'nun hayallerinin peşinden koşmasına engel olmaz. All-Might gibi efsanevi bir kahraman olmak ister. Olmak istediği kişi olabilmek için, ülkedeki "Kahraman Okulları"ndan birine kaydolur. İdolü All-Might'ın yardımıyla, basamakları çıkıp gerçek bir kahraman olabilecek midir?

Anime Adı: Btooom!
Türü: Aksiyon, Bilim-Kurgu, Psikolojik, Seinen
Bölüm Sayısı: 12
Yapım Yılı: 2012
Özet: Sakamoto Ryuuta, 22 yaşında annesiyle yaşayan bir Hikikomori\\\'dir.Dış dünyaya kapattığı hayatında ilk sırayı online savaş oyunu Btooom! yer almaktadır.Dünya geneli milyonlarca oyuncusu olan bu oyunda Japonya'nın en iyisidir ve top 10'a kadar yükselmiştir. Hikikomori hayatı yüzünden de işe yaramaz bir yük olarak görüldüğü için ailesi ve akrabaları tarafından istenmeyen biri olmuştur. Bir gün uyandığında kendini tropikal bir ormanda ağaçta paraşütle asılı olarak bulur.Buraya neden ve nasıl geldiğini hatırlamamaktadır.Ormandan çıktığında sahile ulaşır ve buranın büyük ihtimal bir ada olduğu izlenimine kapılır.Yanında küçük bir çanta vardır ve içindede ayrı bölmelere yerleştirilmiş 8 tane dijital göstergeli küp vardır.Birde sol elinin üstünde chip benzeri birşey vardır ve çıkmıyordur.Çantadaki küplerden birini alıp nedir derken yanlışlıkla tuşuna basar ve dijital ekran 10\\\'dan geri saymaya başlar.Çok geçmeden bunun oyunda kullandığı el bombalarından biri olduğunu fark eder ve havaya fırlatır ve bir anda patlar.Patlamanın sesi onu gerçekle yüzleştirecektir.Çünkü sese gelen bir kişiyi görür.Yardım diye el çırpıp bağırırken o kişiden kendisine birşey atıldığını görür ve onunda farklı çeşit bir bomba oldugunu fark eder etmez yere yatar.Yardım istediği kişi hiç bilmediği bir nedenden kendisini öldürmeye çalışıyordur.Ölüm gerçeğini kabullensede karşısındaki insanı öldürme gerçeğini kabullenemez. Şimdi ilk rakibiyle ölüm kalım mücadelesine başlamıştır.Tutkunu olduğu Btooom oyunu gerçekliğe ulaşmış ve kendide içinde başroldür.

Anime Adı: Charlotte
Türü: Okul, Süper-Güç
Bölüm Sayısı: 13
Yapım Yılı: 2015
Özet: Hikâyemiz, bir grup ergenlik çağındaki kız ve erkeğin arasında görülen özel yetenekleri konu almaktadır. Yuu Otosaka gücünü kimseye bir şey belli etmeden kullanıp, normal, sıradan bir okul hayatı yaşamaktadır. Birdenbire karşısına Nao Tomori adında bir kız çıkar. Onunla karşılaşmasından dolayı, özel güç kullanıcılarının kaderi açığa çıkacaktır.

Anime Adı: Dororo
Türü: Aksiyon, Macera, Tarihi, Şeytanlar, Doğaüstü, Samuray, Shounen
Bölüm Sayısı: 24
Yapım Yılı: 2019
Özet: Japon Savaşan Devletler döneminde bir samuray komutana hizmet eden Daigo Kagemitsu, ülkenin yönetimini ele geçirme karşılığında doğmamış çocuğunun organlarını 48 iblise adak olarak sunma sözü verir. Daigo, oğlu doğduğunda ölmesi için onu bir sepete koyup nehre bırakır. Şefkatli bir doktor onu nehirde bulur, evlat edinir ve zavallı oğlu için protezler yapar. Zaman geçer ve çocuk büyür artık ismi Hyakkimaru\'dur. Hyakkimaru öldürdüğü her iblise karşılık bir organını geri almaktadır. Bir gün haydutların elinden Dororo isimli nehirde boğmak üzere oldukları bir çocuğu kurtarır. İkisi ülkeyi baştan başa gezerek Hyakkimaru\'nun organlarını ele geçiren iblisleri aramaya koyulurlar. Yolculuk boyunca birçok canavar ve hayaletle karşılaşacaklardır.

Anime Adı: Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka
Türü: Aksiyon, Macera, Komedi, Fantastik, Romantizm
Bölüm Sayısı:
Yapım Yılı: 2015
Özet: Özet Japoncadan tam çevirisi \"Zindanda Seninle Karşılaşmak İstemem Yanlış Mı?\" olan animede hikaye, "Zindan" olarak da bilenen yer altında büyük bir labirent bulunduran Orario şehrinde geçiyor. Bell Cranell adındaki yeni maceraperest bir gün tek başına zindana iner ve bir minotorun saldırısına uğrar. Aiz Wallenstein ise onu ölmekten kurtarır. Bell, onu görür görmez aşık olur ve onun gibi güçlü bir maceraperest olmak ister.

Anime Adı: Gintama
Türü: Aksiyon, Komedi, Tarihi, Bilim-Kurgu, Samuray, Shounen
Bölüm Sayısı: 201
Yapım Yılı: 2006
Özet: Edo döneminin sonlarında Amanto adlı zalim uzaylıların Dünya'yı istilası başlar ve dünyalılar ile uzaylılar arasında bir savaş kopar. Savaş sırasında birçok samuray hayatını kaybeder. Sonunda dünyalılar uzaylıların silahlarına yenik düşer ve teslim olurlar. Bu andan itibaren istediklerini yapmaya başlayan ve Edo şehrinde diledikleri gibi davranmaya başlayan Amantolar yetmezmiş gibi hükümet geride kalan samurayların kılıç taşımasını yasaklar. Aradan uzun zaman geçer. İşte Sakata Gintoki, artık samuraylara ihtiyaç duyulmayan böyle bir dönemde yaşayan bir samuraydır. Güçlü bir uzaylı olan Kagura ve bir nevi öğrencisi olan Shinpachi ile yaşayan Gintoki, Dünya'yı daha katlanılır bir yer kılabilmek ve kiralarını ödeyebilmek için kendilerine gelen birbirinden garip görevleri üstlenirler.

Anime Adı: Haikyuu!!
Türü: Komedi, Dram, Okul, Shounen, Spor
Bölüm Sayısı: 25
Yapım Yılı: 2014
Özet: Bir şans etkinliği Shouyou Hinata’nın voleybol aşkını tetikler. Takımında hiç oyuncu yoktur ama bir şekilde gayret ederek “Kortun Kralı” olarak bilinen, süper star, Tobio Kageyama tarafından ezildikleri ilk ve son Orta okullar ligi maçına çıkmayı başarırlar. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Hinata, nefret ettiği ezeli rakibi Kagayema’yla karşı karşıya gelmek için Karasuno Lisesi’nin voleybol takımına kaydolur.Tek amacı intikam almaktır!


Anime Adı: Highschool of the Dead
Türü: Aksiyon, Ecchi, Korku, Doğaüstü, Zombi
Bölüm Sayısı: 12
Yapım Yılı: 2010
Özet: Bütün dünya insanları zombiye çeviren çok etkili ve insanlığı tehtit eden bir virüsün etkisi altındadır. Japonya'da Fujimi Yüksek Okulunun bazı öğrencileri ve okul hemşiresi, bu bir nevi kıyametten kurtulabilmek için bir araya gelirler. Hikaye çoğunlukla iç istiladan kurtulan öğrencilerden biri olan Komuro Takashi'nin gözünden anlatılmaktadır.

3 yorum

  1. Şimdilik bu kadarını ekleyelim eğer devam etmemi isterseniz bu listeyi arttırabilirim. yorumlarınızı bekliyorum.

    YanıtlayınSil
  2. gayet güzel bir sıralama ama birde one piece ekleme yaparsan iyi olur

    YanıtlayınSil
  3. Toilet Bound Hanako kun da izleyin oda çok güzel ve buradan Charlotte Boku no Hero Academia ve Ansatsu Kyoushitsu izleyin çok iyi buradan Blood Lad izliyecem umarım güzeldir

    YanıtlayınSil

Ana Sayfa

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *