Netflix Türkiye'den Ayrılıyor mu?

Son günlerde RTÜK'ün internet yayınlarına yönelik çalışmaları ve yeni yasal düzenlemelerle birlikte 1 ayı aşkın bir süredir gündemde olan Netflix Türkiye pazarından çekiliyor konuşmaları bir hayli hareketlenmiş durumda. Konuyla ilgili Netflix tarafından henüz bir açıklama yapılmamış olmasına karşın gün içerisinde bir açıklama yapması bekleniyor.Dün itibarıyla yürürlüğe giren Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin yeni yönetmelik ile birlikte Netflix'in Türkiye'den çekilmesi gündeme gelmişti. Başlangıçta Netflix'in yayın yapmaya devam etmek için ihtiyaç duyduğu lisansı almadığına dair bilgiler ortaya çıkmıştı. Bu bilgilerin ortaya çıkmasının ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bu bilgileri yayınladı.


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda, "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun" ifadelerini kullanmış, Netflix'in lisans başvurusunda bulunduğunu belirtmişti.

 Günün erken saatlerinde Netflix'in Türkiye'den çekileceği iddialarıyla sallanan sosyal medya, Netflix Türkiye'nin yapacağı resmi açıklamayı beklemeye koyulmuştu. Bu bekleyişin ardından Netflix sözcüsü, bir açıklama yaptı. Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı açıklamaysa şu şekilde oldu:

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

Ana Sayfa