Yeni Başlayanlar için Pinterest nedir?

Yeni başlayanlar için Pinterest

Pinterest’i hepimiz sıkça ziyaret ediyor, etmesek bile paylaşımlardan ‘denk’ geliyoruz. Sizlerden gelen mesajlardan fark ettik ki, Pinterest kullanımı hakkında çekinceler ve sorular var. Hepsini kısaca ele alıyoruz bu yazımızda.

Pinterest nedir?

Pinterest aynen Facebook, Twitter, Instagram gibi bir sosyal paylaşım ağıdır. 2012’de açıldı, hızla yaygınlaştı. Pin+interest kelimeleri çok akılda kalıcı bir şekilde zekice kaynaştırılarak isim verilmiş. İlgi alanlarınıza göre panolar oluşturabilmenize ve bu panoları her türlü sosyal mecrada paylaşmanıza imkan tanıyan bir portaldır.

Pinterest nasıl kullanılır?

Pin, iğnelemek anlamına gelir. Hani sevdiğiniz beğendiğiniz sayfaları dergiden koparır, mantar panoya iğnelersiniz ya, işte onun bugün karşılığı ‘pinlemek’ oldu diyebiliriz. Pin it! gördüğünüz yerde (iğnele, tuttur gibi) o görseli sayfanıza, panonuza ekleyebilirsiniz.

* Öncelikle pinterest.com’u açın ve 15 saniyede kayıt işleminizi yapın. İsterseniz tek tuş ile Facebook hesabınız ile de bağlanabilirsiniz.

Şimdi gezinmeye başlayabilirsiniz. Pinterest’e akıllı telefonunuzdan, tabletten, bilgisayardan kısaca tüm mobil araçlardan bağlanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi Pinterest Türkçe desteklidir, sağ üst köşeden bir konu başlığı seçin veya spesifik olarak aradığınız bir şey varsa bunu arama barına yazın. örn: hediyelik eşyalar

Karşınıza onlarca seçenek çıktı. Şimdi, beğendiğiniz bir resmin ortasına basarsanız (büyüteç işareti belirir) o görsel tek sayfada açılır. Fakat resmin altında, sol taraftaki kırmızı pin tuşuna basarsanız ise o görselin bulunduğu panoya gidersiniz.

Resmi tıkladınız ve resim tek sayfada geldi. Beğendiniz, saklamak istiyorsunuz. O zaman görselin sol üst köşenindeki ‘pin it’ tuşuna basıyor ve koleksiyonumuza ekliyorsunuz. Ancak önce karşımıza bir ekran çıkacak ve soracak ‘Nereye ekleyelim’

Görselleri sakladığımız dosyalara Pano diyoruz. Panonuza bir isim verin. Örneğin; hediyelik eşyalar. Panonuza genel isimler verin ki, başka kullanıcılar da arama yaptıklarında sizin panolarınıza ulaşabilsinler. Unutmadan, her bir pin için bir açıklama girmelisiniz. O görsel hakkında 1 satır birşey yazın, bu kişisel yorumunuz da olabilir.


Bu şekilde konu konu panolarınızı oluşturun.

İnternette gezerken gördüğünüz, saklamak istediğiniz görselleri de artık panolarınızda saklayabilirsiniz. Yani telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydetmenize gerek yok. Görselin üzerine gelip pinleyeceksiniz sadece. Eğer o site pinterest uyumlu değilse ve/ veya siz kendi bilgisayarınızdan görsel yüklemek istiyorsanız; ilgili panoyu seçin (veya yeni pano oluşturun) ve pin ekle tuşuna basın. Bu kadar.

*İstediğiniz sayıda pano oluşturabilirsiniz.
*Kimsenin görmesini istemediğiniz panoları sadece kendinize özel yapabilirsiniz.
-Bunun için pano ayarında ‘gizli’yi seçmeniz yeterli.
*Panolarınıza başka bir kişinin de eklemeler yapmasına izin verebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

Ana Sayfa