E-Ticarete Vergi Muafiyeti Geliyor!

E-ticarete atılmak istiyorsunuz ancak henüz iş yeri açmak gündeminizde yok mu? O halde, yeni düzenlemeyle evinizden e-ticaret yaparak vergi muafiyetinden faydalanabilirsiniz!


Genel Kurul’da kabul edilen yeni torba yasaya göre, artık evde kendi ürettiği ürünleri elektronik ortamlar aracılığıyla satanlar esnaf muafiyeti hakkından yararlanabilecek.


Yani, bundan sonra evden e-ticarete adım atacak vatandaşların gelirlerinin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümü vergiden muaf olacak. 2019 yılı güncel rakamları üzerinden örnek vermek gerekirse, evden e-ticaret yapanların yaklaşık 30 bin liralık geliri vergiden muaf olmuş olacak.
Sadece Ev Hanımlarına Değil, Herkese Muafiyet!
Tahmin edebileceğiniz gibi yeni düzenleme için eleştiriler ışık hızıyla ortaya atılmaya başlandı. Yeni düzenleme için yapılan ilk eleştiriler, e-ticaret düzenlemesinin sadece ev hanımlarını kapsadığı yönünde oldu. Eleştirilere ilk yanıtı getiren TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in konu hakkındaki yanıtı ise şöyle:

“Zaten esnaf muafiyeti kapsamında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da yok, bu devam ediyor. Bu 30 bin lira tavanı yukarıya çekilebilirdi biraz daha. Önümüzdeki sene bu madde tekrar önümüze gelir, 60 bin liraya ya da 70 bin liraya çıkarma noktasında adım atılır. ‘Ev hanımı’ mıdır, ‘ev kadını’ mıdır, ‘ev erkeği’ midir, ‘ev beyi’ midir? Burada maddenin aslına baktığınızda evde kalan, başka iş yapmayan erkek ya da kadın hiç fark etmiyor, herkesin faydalanabildiği bir muafiyettir.”
Yeni muafiyet yasası tüm girişimcilerin yüzünü güldürür mü bilinmez fakat en güzel bir başlangıç olduğunu kabul etmek gerek.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

Ana Sayfa